Saakshi Арора Интервју

23 АПРИЛ 2012 - нема коментари . Напишано од во државјанство Рутгерс .

Saakshi Арора, помлад на Универзитетот Рутгерс, неодамна присуствуваше на церемонијата натурализација хостирано од државјанство Рутгерс во Иглтон институт за политика. Таму, таа и нејзината мајка стана целосно натурализирани државјани на САД. Vanessa Метјус, волонтер со програма Иглтон за имиграција и демократија, интервјуирани г-ѓа Арора за функција напис во државјанство Рутгерс " билтен и веб страница на http://epid.rutgers.edu/gallery/citizenship-rutgers/ .

Saakshi, студент Рутгерс, нејзината мајка, истражувачки научник, и други нови Американците го кренаа својот права раце како што беа положи заклетва како граѓаните на САД на Универзитетот Рутгерс, во ноември 2011 година.

Vanessa: Која е вашата родна земја и колку долго сте биле живеат во САД?
Saakshi: Јас сум 20 години и е роден во Индија. Јас сум бил живеат во САД за 11 години. Кога бев 9 години, мајка ми доби работа (H1B) виза со една фармацевтска компанија во САД, што е кога ќе се пресели.

Vanessa: Која беше процес како за да стане натурализиран граѓанин?
Saakshi: јас всушност мислев дека тоа е навистина убаво. Кога отидов да се земе (државјанство) тест во Њуарк, јас бев навистина нервозен, но тие реков помина! За пет минути подоцна некој ме покани да за државјанство Рутгерс церемонијата. Бев возбуден да го прифати, бидејќи се дел од Рутгерс и Даглас (колеџ) е неверојатно искуство, па се натурализирани на кампусот беше одлична идеја.

Vanessa: Можете ли да го опишете Вашиот искуство како LPR во ru? Дали соочи со какви било пречки?
Saakshi: дојдов на САД на H1B визи преку работа мајка ми, па јас не навистина соочи со какви било големи предизвици на Рутгерс. По неколку години, ние се применуваат за зелена карта преку нејзината компанија и 5 години по што ние се применуваат за државјанство. Тоа траеше некое време, но конечно го доби и програма Рутгерс "да им помогне на разгледа барањето и документите беше големо. Ние бевме навистина загрижени за тоа дали сме или не сме го правеле тоа на вистински начин, па тоа беше одлично да се има сите наши прашања и одговори.

Vanessa: Како, ако воопшто, нема натурализација промени својата перспектива за високото образование или живеење во САД воопшто?
Saakshi: Знаете, јас беше побарано истото прашање кога ќе заврши испит во Њуарк откако тие дознале бев студент Рутгерс. Во тој момент, јас ништо не осетив различни, помислив на тоа како само промена од тоа да биде еден индиски државјанин да биде американски државјанин. Но, потоа сфатив ова е голема работа. Јас сум сега навистина возбудени за да гласаат, што не можев да направам кога ќе наполнат 18 години, и ова е огромен година да го направи тоа. Да се ​​биде граѓанин на САД, исто така, ми дава дополнителна корист на квалификациите за образование грантови, кои немав пристап до пред тоа, па тоа е одлично.

Vanessa: Што увид или совет би им понуди на другите ученици, LPRs или недокументирани студенти, во спроведувањето на пат кон државјанство?
Saakshi: Јас дефинитивно ќе да им каже да се преземат на време за истражување сè. Тешко е да се биде удобно со менување на вашиот државјанство и луѓе ќе одат преку оние измешани чувства. Но, мислам дека тоа е одлично еднаш го правите затоа што имаат толку многу повеќе можности и се способни да развијат пат во кариерата да се даде на вашите деца подобри можности, како мајка ми направија. Јас не дека имаат многу додатоци назад во Индија, бидејќи јас бев само 9, па тоа беше помалку тешко за мене, но откако луѓето го прифаќаат таа промена, тогаш мислам дека придобивките се страшни.

Vanessa: Што, доколку ги има, други ресурси не ги користите за да дознаат повеќе за или олесни вашиот натурализација?
Saakshi: Ние, главно, се користи општите USCIS веб-страница и за државјанство Рутгерс алатки.

Vanessa: Бидејќи вие присуствуваше на натурализација церемонија во RU, како не го чувствува тоа да ја добиете вашата државјанство на ист кампус, каде што исто така се заработува вашиот степен?
Saakshi: Не можам да ви кажам како возбудена сум бил. Тоа не беше како еден нормален ден. Му реков на мајка ми, "Мамо, јас идам на мојата сопствена кампусот да стане американски државјанин". Тоа беше толку голема работа во мојот живот. Мајка ми го смени животот да ми донесе во САД за подобра можност и не можев да се сетам на подобра личност за да добиете натурализиран со.

Saakshi и нејзината мајка позираат со еден вработен на Одделот за домашна безбедност, по преземањето на заклетва на верност.


Vanessa: Од вас и вашата мајка биле натурализирани во исто време, може да се опише како сте се почувствувале околу тоа мајка-ќерка искуство (или со други роднини)?
Saakshi: Имам помала сестра која е 8 и е роден тука, па јас не се имате било какви други браќа и сестри кои беа случува да добиете натурализиран, па тоа беше само мајка ми и мене. Сепак, мојата сестра е исклучително возбуден за нас. Виде како специјални искуство беше и беше дури и вознемирени дека таа не можеше да го направи тоа, исто така. Мајка ми е мојот карпа; таа беше со мене цело време, така што беше неверојатно да го направи тоа со неа. Во меѓувреме, сега сестра ми е возбуден можам да одам и да гласаат за буџетот нејзиното училиште, така нејзината класа може да победи еден сладолед социјална (се смее).

Vanessa: Кои се вашите професионални или идни цели како "официјален" американски?
Saakshi: (се смее) сега јас сум студираат психологија и невронски мрежи и сакам да ги извршуваат медицинско училиште во иднина.

Vanessa: Дали постои нешто друго што би сакал да споделам со државјанство Рутгерс или имигрантска заедница за вашето искуство?
Saakshi: јас само ќе кажам дека ова е неверојатен процес да поминат низ, но секој треба да бидат подготвени да се добие помош. Тој е обемен и скап процес, не знам како луѓето со кои се борат со парите ќе платат за тоа, но јас би истражување за било каква помош. Мислам дека главната причина зошто луѓето се двоуми да ги применат е затоа што е мачна, Непотребни и тешко да се разбере, па дефинитивно не се плашете да побарате помош.

Vanessa: Ви благодарам многу за вашето време, Saakshi! Тоа е се голема разговор со вас!

Контакт