Приказна + приватност

Добредојдовте на Shelbyville

Како дел од својата постојана определба за образование теренски и јавноста, Програма за имиграција и демократија соработува со приказна Активни глас за + приватност проект. Финансиран од страна на Фондацијата Мекартур, приказна + приватност шампиони улогата на раскажувањето во поставување на сцената за образложени донесување на одлуки на индивидуално и на институционално ниво. EPID домаќин проекции на наградуваниот документарен филм, ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО Shelbyville, покажа дека една американска заедница се бори со предизвиците на новите соседи.

До денес, проекции и дискусии на ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО Shelbyville се одржа во Принстон јавни библиотека, Њуарк музеј и Иглтон Институтот за политика на Универзитетот Рутгерс. (Flckr фотографии од Принстон eventare тука .)

За информации за доведување Shelbyville Мултимедија на вашата заедница, контактирајте со нас или Активни глас .

Промените дојдоа во руралните Тенеси. Во заднина на нестабилна економија, "Добредојдовте во Shelbyville" зема интимен поглед на јужниот град како неговите жители - белците и Афро-Американците, Латиноамериканците и Сомалијци - зафатат со нивните верувања, нивните истории и нивните развива начини на живот. "Добредојдовте во Shelbyville", во режија и произведени од страна на Ким А Снајдер и извршната произведени од Бидејќи Фондацијата, во соработка со активна форма, е поставено на воздухот на Шемата за фармацевтски бенефиции 24 мај. Проверете ги Вашите локални огласи за детали.


Документарецот веќе поттикна доста зуи преку ограничени серии на заедницата проекции и на конференцијата презентации. NLC неодамна се одржа проекција на webisodes од документарецот со повеќе од 100 локалните лидери.

На седницата се вклучени дискусии во мали групи за акции кои заедници се преземаат за да се премости јазот меѓу културите.

Лансирањето на нови активни Гласот на веб платформа, Shelbyville Мултимедија, ветува дека ќе го прошири опсегот и покачување на влијанието на документарниот филм со давање можност за публиката да се продлабочи разговори за тоа како приказна овој град се однесува на сопствените.

Дизајнирано за да се промовира заедница за градење и хармонија меѓу домородното население Американците, имигрантите и бегалците на национално ниво, на интерактивни веб-сајт има серија на webisodes, социјалните медиуми алатки и неколку креативни кампањи кои ги користат онлајн видео за да ги инспирира приказна за споделување и премостување на земјата.

Националната лига на градови (NLC) е горда да ги здружат силите со овој креативни и возбудливи кампања за создавање на повеќе добредојде и интегриран заедници. Постојат различни начини град лидери можат да се поврзете:

1. Присуствуваат на Заедницата кино настан за време на неделите до емитува. Проверете ја Заедница кино скрининг распоред да се види дали постои случај доаѓа до вашиот град или град.

2. Соберете вашите пријатели и колеги да се види на емитување Шемата за фармацевтски бенефиции на 24 мај. Провери за локалните огласи .

3. Додади на Shelbyville Мултимедија логото на вашиот веб-сајт или блог, за да бидете сигурни дека вашите пријатели знаат за филм и емитување. Бидете сигурни да се поврзе на вашите посетители да www.ShelbyvilleMultimedia.org .

4. Приклучи се на разговор на Фејсбук . Стане вентилатор, ги поканите вашите следбеници да стане фан, споделување на вести и приказни на ѕид и да помогне да ги инспирира нашите растечката мрежа да се запознаат со нивните соседи.

5. Вградите Webisode. Активен глас има произведено 12 кратки Веб видеа кои истражуваат различни теми - вера, семејство, граѓанските права, заедница за градење, итн - преку приказните на динамичен жители Shelbyville е. Можете да ги користите овие видеа на вашиот сајт, блог, страница на Фејсбук, или покажуваат еден на вашиот следен конференција или собир. Секој од нив доаѓаат со дискусија прашања кои треба да ги инспирира споделување и учење, без разлика дали е на онлајн форум или дијалог круг.

Апаратот во Shelbyville Мултимедија поздравија Приказни кампања

Многу имигранти на патот кон "да стане американски" им помогнал некој на патот. Активен глас поврзан со Прво лице американската да се создаде поздравија приказни, серија од пет кратки видеа кои ја доловуваат овие мали акти на добрина, хуманост, голема срце моменти и едноставен, но го менува животот врски.

Инспириран од новиот документарец, "Добредојдовте во Shelbyville" - во собата да се емитува на PBS 24 мај - на кампањата е собирање и хостинг овие видеа на нивните поздравија Приказни Tumblr страница на http://welcomingstories.tumblr.com/ со надеж дека ќе инспирира повеќе приказни од сите краеви на земјата.

NLC ги охрабрува сите градските власти да поднесат приказни на своите - видео, фотографии, текст, па дури и аудио - така што заедно можеме да ја покажат моќта на добредојде во нашите градови.

• За да дознаете повеќе за документарен филм, во режија и произведени од страна на Ким А Снајдер и извршната произведени од Бидејќи Фондацијата, во соработка со активен глас, моја посета: http://www.becausefoundation.org/films/index.php .

• За да дознаете повеќе за емитува, посета: http://www.pbs.org/independentlens/welcome-to-shelbyville/index.html .

• За да дознаете повеќе за Shelbyville Мултимедија, посетете ја страницата: http://www.shelbyvillemultimedia.org/~~V .
Sahar возачот е координатор на проектот со активна форма. Таа може да се постигне во Sahar@activevoice.net .

^ Вратете се на почетокот

Престојни настани

 1. Февруари
  7
  Tue

  1. 16:30 Изложба: Слики од губење и Меморија: Слики од Магда Luccioni
 2. Mar
  14
  Сре

  1. IRS непрофитни Работилница на тема: за мали и средни 501 (c) (3) на
Прикажи ги Календар »

Контакт