Блог

17 Март 2012 - нема коментари. Напишано од во Некатегоризирано .

Слободен молба за државјанство помош

Free Citizenship Application Assistance

27 Февруари 2012 - нема коментари. Напишано од во Вести .

Во посета на Мексико Свештеникот кажува Рутгерс Студентите за опасностите кои се соочуваат младите мигранти

IMG_0310

На фотографијата (од L на R) се Тим Shenk (преведувач), Амелија (волонтер со Херманос En El Camino), Padre Алехандро Solalinde (католички свештеник и основач на Херманос En El Camino), Џенис казна (Вонреден професор, труд и образование и факултет директор, EPID), и хиацинт Милер (научен соработник, EPID).

На Четврток, 16 февруари, EPID и партнери домаќин Padre Алехандро Solalinde, католички свештеник, кој работи во Сиудад Ixtepec Мексико. Padre Алехандро е во посета на САД да се подигне свеста за состојбата на мигранти од Латинска Америка. Според Националниот комитет за човекови права на Мексико (CNDH) повеќе од 11.000 мигранти беа киднапирани во Мексико во период од шест месеци во 2010 година.


Padre Alejandro Solalinde

Padre Алехандро Solalinde зема прашање од публикатаPadre Алехандро основана Херманос En El Camino (Браќа по патот), една од мрежата на невладини организации која обезбедува засолниште за Централна Америка мигранти, меѓу кои од Гватемала и Хондурас, на пат кон САД. Во Херманос En El Camino мигранти добиваат облека, лекови и храна. Членови на персоналот, исто така, се документира патниците имиња и оние на нивните членови на семејството. На овој начин, кога мигрантите исчезнат, нивните семејства може да се контактира. Padre Алехандро опиша како тинејџери мигранти што нивното патување кон север често падне жртва на тортура, силување, присилна работа и киднапирање. А мнозинството никогаш не, рече тој, дојде до нивната дестинација.

Во многу потресна момент, една жена од Ел Салвадор дели лична сметка дека засилен пораката на Padre во врска со опасностите мигранти лице. На Њу Бранзвик жител опиша околностите на исчезнувањето на нејзиниот 22-годишен брат. Контактиран пред две години од страна на киднаперите, кои бараа илјади долари откуп за неговиот безбедно враќање, таа ја прати почетен $ 2.000. Последен пат ја видел во Чиапас, нејзиниот брат останува водат за исчезнати. Таа го повтори другите во заблагодарувајќи Padre Алехандро за неговата работа и рече дека таа останува надеж дека еден ден таа ќе се собере со нејзиниот брат.


Студентите во Министерството за труд Едукативен Центар слушање на Padre Алехандро Solalinde на Херманос En El Camino, орган на кршењето на човековите права во јужниот дел на Мексико

Околу 350 студенти на професори Џенис казна (труд студии) Питер Guarnaccia (Институт за здравство, за здравство политика и стареење истражувања), Кондензација Magaña (антропологија), Давид Bensman (SMLR) и Anahi Руско (WGS) присуствуваа на разговор, која се одржа на Рутгерс труд центар.

Дополнителни информации:
За да дознаете повеќе за Padre Алехандро Solalinde и неговата работа, видете:
Англиски: http://www.amnesty.ca/atrisk/index.php/father-alejandro-solalinde/
Шпански: http://www.es.amnesty.org/actua/acciones/mexico-padre-solalinde-peligro/

Програма Иглтон за имиграција и демократија е домаќин на периодични програми како оваа.

За да добивате информации за претстојните настани, да се придружите следат нашата RSS feed .

24 февруари 2012 - нема коментари. Напишано од во штабот .

Јан Ли | Веб дизајнер


Јан Ли е веб дизајнер на EPID сајт. Таа во моментов е на додипломски студии на Универзитетот Рутгерс, Њу Бранзвик, со информатичка технологија и информатика (ITI) големи и мали јапонски. Таа сака дизајн, креативност и технологија, како и се надева дека ќе направи идна работа во адаптери дизајн, UX дизајн, графички дизајн и веб дизајн, особено за непрофитни организации.

Нејзиниот веб-сајт се наоѓа тука .14 Февруари, 2012 - нема коментари. Напишано од во штабот .

Рајан Старк Лилиентал | соработник

Рајан Старк Лилиентал практики закон за имиграција во Принстон, Њу Џерси. Тој го доби својот БА во религијата од Универзитетот Тафтс и JD од Бруклин Правниот факултет, каде што тој бил член на Законот Бруклин Прегледајте. Г-дин Лилиентал во моментов претседава со имиграција и вработување Работната група за Алејата на Ајнштајн, и е на управните одбори на Њу Џерси на миграциската политика мрежа (NJIPN) и советодавен одбор на Латинска Америка Правна одбрана и Фондот за образование (LALDEF). Тој е член на Американската имиграција Адвокатите асоцијација (Аила), и служи како Законодавно за врски на Њу Џерси глава е. Покрај тоа, г-дин Лилиентал е на управните одбори на Американскиот еврејски комитет Централна Њу Џерси глава; и домаќини во интерес на јавноста, а во живо на радио програма на WIMG 1300AM. Г-дин Лилиентал е ко-претседател на Принстон иднина; член на Мешовитиот Консолидација / заеднички служби Комисијата за Принстон околија и населено место; член на Принстон околија Зони одбор на прилагодување; и поранешен советникот на Принстон околија.

20 Јануари, 2012 - нема коментари. Напишано од во Вести .

ЕКСТРА, екстра!


13 декември, 2011 година
Стилот Книга на NYT Капки употреба на терминот "ILLEGALS" да се опише имигранти без правен статус.

Колумна колумнист Бил Келер одговори на коментарите во врска со употребата на употреба на NYT на терминот "illegals." Келер најави промени, откако букви истури во од навреден читателите. Размена со Фил Б Corbett кој го надгледува јазик прашања за новостите следи.

Читателите низ целата земја се противи на употребата на терминот. Според професорот Мајкл А Olivas на Хјустон Законот центар, еден од најистакнатите експерти нацијата на закон за имиграција кои ја споделија своите ставови со Келер, "јазикот кој се користи во овој дискурс се брои, а луѓето не може да биде нелегално. Нивните акции може да биде, или на активностите на нивните родители може да биде, но тие не можат да се нелегални. ["Illegals"] не е оправдано во секоја смисла на криминолошките, јазична или културна употреба на овој термин. "

А линк до блог Келер е на NYT објаснувајќи причината за промената, е тука .

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во правни ресурси .

Американската имиграција правници, Асоцијацијата

Американската имиграција Адвокатите асоцијација (Аила) е национална асоцијација на повеќе од 11.000 адвокати и професори по право кои практикуваат и да научат закон за имиграција.

Веб страна:

http://www.aila.org/~~V

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во правни ресурси .

Американски пријатели Користење комитет

Американската Пријатели Користење комитет (AFSC) е организација квакер која вклучува луѓе од различни вери кои се посветени на социјална правда, мир, и хуманитарна служба. Нашата работа се базира на принципите на верските друштво на пријатели, верување во вредноста на секој човек, и верба во силата на љубовта да се надмине насилството и неправда.

Веб-страница

http://www.afsc.org

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во работните односи .

Домашните работници Обединетите

Основана во 2000 година, домашните работници Обединетите [DWU] е организација на Карибите, Латина и африканските дадилките, домаќинки, и постари старателите во Њујорк, за организирање на власта, почит, фер стандарди на трудот и да се помогне во изградбата на движење да се стави крај експлоатација и угнетување за сите.

Веб страна:

http://www.domesticworkersunited.org/~~V

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во работните односи .

Националниот ден работник Организирање мрежа

NDLON подобрува животите на ден работници во САД. За таа цел, NDLON работи да ги обедини и зајакнува е член организации да бидат повеќе стратешки и ефикасно во нивните напори да се развие лидерство, се мобилизираат, и да организираат ден работници со цел да се заштити и да ги прошират нивните граѓански, работничките и човековите права. NDLON поттикнува побезбедно похумани средини за надничар, и мажите и жените, за да заработи за живот, ќе придонесат за општеството, и да се интегрираат во заедницата.

Веб страна:

http://www.ndlon.org/~~V

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во работните односи .

ImmigrationWorks

ImmigrationWorks САД е национална организација унапредување на реформи за имиграцијата, која работи за сите Американци - работодавачите, работниците и граѓаните. Нејзините двојни цели: да ги едуцира јавноста за придобивките од имиграцијата и да се изгради мејнстрим грасрут изборна единица во корист на подобра закон - сопственици на бизниси и други од цела Америка сакаат да зборуваат и бараат да се измени.

Веб страна:

http://www.immigrationworksusa.org/~~V

Контакт