Некатегоризирано

Andrea Huerta | AmeriCorps Член

20 Ноември 2012 - нема коментари. Напишано од во Некатегоризирано .


Americorps член, Иглтон Институтот за политика. Huerta, од North Brunswick Њу Џерси, е висок во Рутгерс Њуарк колеџ на науките и уметностите извршуваат степен по политички науки. Нејзините интереси во имиграционата политика ја доведе да работат со програмата за имиграција и демократија во Иглтон каде што сега служи како Americorps член го својот сервис оваа учебна година. Huerta соработува со имиграција и демократија програмата во организирање на државјанство дискови обезбедување на бесплатна помош на правни лица со постојан престој во поднесување на нивните државјанство формулари.

Таа дојде на Универзитетот како Едвард Џ Bloustein Почитувани научник и член на Националното здружение на колегиум Научниците и Пи Сигма Алфа. Таа служеше како претседател на модел Обединетите нации во кампусот Њуарк и беше меѓу неколку студенти за да се создаде организација. Huerta интерниран со советникот Доналд Пејн Јуниор во Њуарк Сити сала и продолжува да соработуваат со кампањата и канцеларија. Таа, исто така, интерниран во Њу Џерси Демократска Државната комисија во текот на летото на нејзиниот помлад година на Рутгерс.

Во текот на 2013 академска година таа е член на учење Дариен програма на Заедницата со Elizabeth Matto и Андреј Марфи во Иглтон. Huerta ужива на конкурентноста на спортски и учествуваше во фудбал ко-ед интрамурален тим на Буш кампус. Во иднина, би сакала да присуствуваат на Факултетот за јавна политика и извршуваат одреден степен во закон за имиграција.

Randi Chmielewski | координатор за јавните програми и специјални проекти

20 Ноември 2012 - нема коментари. Напишано од во Некатегоризирано .


Chmielewski е координатор за јавните програми и специјални проекти во Иглтон Институтот за политика. Таа е alumna на Иглтон Додипломски вонреден програма и претходно работел како специјален советник на градоначалникот на Едисон населено место. Chmielewski држи диплома по политички науки од Универзитетот Рутгерс и МПА во јавниот и непрофитни менаџмент и политика од општа Вагнер училиштето.

USCIS: "Одложен акција" и "Привремената Откажувања" информации од јавен карактер

4 јули 2012 година - нема коментари. Напишано од во Некатегоризирано .

ВНИМАНИЕ: Прочитајте пред да ангажира адвокат или датотека ДОКУМЕНТИНа САД Државјанство и Имиграција Услуги (USCIS) го најави одредени промени во имиграциона политика од почетокот на 2012 година.

USCIS е предупредување луѓето да ја прочитате оваа информација пред да ја преземе понатамошни дејства.

Македонски јазик флаери се достапни подолу за секој, и шпански јазик Експрес за Привремената Незаконско присуство Откажување I-601 процес.

i60-постер-FINAL050112AS
i601 постер FINAL050212ASspanish
2012-Факт-лист-Одложен акција

SEEK реномирани ПОМОШ. Не ангажирајте "NOTARIO."

Во англиски "notario" не е исто како адвокат.
Не плаќаат секој кој ќе се претстави со него или себе си како "notario" да се направи нешто во ваше име.

Низ Њу Џерси постојат различни уверение слободни и ниска цена правни услуги. Тоа се адвокати и овластени претставници кои се сертифицирани како knowledgable и професионален. Види листа или консултира американски имиграција Адвокатите асоцијација (Аила) за реномирана имиграција адвокат во близина на вас.

Информации за нови политики е на располагање подолу:

Одложен акција Процес за младите луѓе кои се ниски извршување приоритети:
САД Државјанство и Имиграција Услуги (USCIS) предупредува подобни поединци не да поднесе одложено дејствување барање според Одложен акција Процес за Млади меморандум издаден од секретар Наполитано на 15 јуни. Ако поднесете сега, вашата апликација ќе биде одбиена. Директива секретар дава USCIS 60 дена да се создаде процес да ги прифати овие барања, а ние сме во состојба да ги прифати барањата во тоа време. Ве молиме продолжете да се провери нашата веб страница за надградби.
http://www.uscis.gov

На USCIS има издадено упатство во врска со процесот на разгледување на одложено дејство за детството пристигнувања. За повеќе информации, посетете www.uscis.gov / childhoodarrivals .

USCIS сака да ги научат факти за заштита на вас и вашето семејство против scammers со посета http://www.uscis.gov/avoidscams


Јавни Материјали за Привремена Незаконско присуство Откажување (I-601):
На 30 март, 2012 година, на Одделот за домашна безбедност (DHS) испратиле информации за предложените rulemaking (NPRM) во Сојузна регистар конципирањето својот план да се намали времето американските граѓани се одделени од нивните непосредни роднини (сопружници, деца, родители), додека оние членови на семејството се во процес на добивање на имигрантската виза да стане законски постојани жители на САД.

Овој нов процес се уште не е во сила

Од најавата, USCIS стана свесен за јавноста заблудите во врска со владеењето на одлуки и кога привремено незаконско присуство откажување процес ќе стапи на сила. USCIS има издадено голем број на јавни образовни материјали за борба против овие погрешни вклучувајќи флаери и јавни услуги Најави на англиски и шпански. Овие јавни материјали може да се најде на веб страната USCIS на десната колона.
· Не праќај апликација бара привремено ослободување во тоа време. USCIS ќе ги отфрли сите барања бара овој нов процес и ние ќе се врати на апликација во пакет и сите поврзани трошоци на барателот. USCIS не може да прифати апликации до донесување на конечна правило се издава и на процесот на промена стапува во сила.

· Бидете свесни дека некои неовластено практичари на закон за имиграција погрешно може да тврдат дека тие во моментов може да поднесе привремено откажување апликација (Образец I-601) за вас. Истите поединци може да побара од вас да плаќаат нив да поднесе такви форми иако процесот се уште не е на место. Ве молиме избегне ваквите измами. USCIS сака да ги научат факти за заштита на вас и вашето семејство против scammers со посета http://www.uscis.gov/avoidscams

Иднината на Имигрант Америка ... дискусијата продолжува

17 април 2012 година - нема коментари. Напишано од во Некатегоризирано .

Конгресменката Yvette Д Кларк (D-NY), првата генерација американски, зборуваше на Иглтон Институтот за потенцијалот за сеопфатна реформи за имиграцијата.

Yvette Д Кларк
"Иднината на Имигрант Америка"

2012/04/09 на Иглтон Институтот за политика
Универзитетот Рутгерс (Њу Бранзвик, Њу Џерси)

Камера / осветлување / уредување: Бенјамин Clapp
Звук претпоставен: Лука Strother
© 2012 Иглтон Институтот за политика / Универзитетот Рутгерс

Youtube линк: http://youtu.be/L_btjoyOQiE

Слободен државјанство помош

17 март 2012 - нема коментари. Напишано од во Некатегоризирано .

Free Citizenship Application Assistance

Пју шпанска центар

Октомври 30, 2011 - Нема коментари. Напишано од во Некатегоризирано .

На Пју шпанска Центар прави бази на податоци од секој од своите истражувања на располагање на истражувачите бесплатно. Центарот исто така собира податоци за латино популацијата и електоратот, и демографските карактеристики и географската распределба. Карактеристики на родени во странство популација во САД, исто така, во фокусот на работата на Центарот.
Веб линк: http://pewhispanic.org/data/

Здраво светот!

16 август 2011 - еден коментар. Напишано од во Некатегоризирано .

Добредојдовте на WordPress. Ова е твојот прв пост. Измени или избришете го, а потоа започнете блогирање!

Престојни настани

Нема престојни настани.

Прикажи ги Календар

Преведувач

Контакт