Вести

ДРЖАВЈАНСТВО Рутгерс пишувано на Wake RU-ТВ UP Рутгерс

19 АПРИЛ 2012 - нема коментари. Напишано од во државјанство Рутгерс , Вести .

Анастасија Ман, директор на EPID, зборуваше во интервјуто за државјанство Рутгерс на 19 Април 2012 во Разбуди RU ТВ До Рутгерс програма.

Интервју случува 12:45 минути внатре

Забелешка: Ако на видео не работи, ве молиме одете на http://rutv.rutgers.edu/programming-channels/wake-rutgers и да се најде на 19 април 2012 видео.

Во посета на Мексико Свештеникот кажува Рутгерс Студентите за опасностите кои се соочуваат младите мигранти

27 Февруари 2012 - нема коментари. Напишано од во Вести .

IMG_0310

На фотографијата (од L на R) се Тим Shenk (преведувач), Амелија (волонтер со Херманос En El Camino), Padre Алехандро Solalinde (католички свештеник и основач на Херманос En El Camino), Џенис казна (Вонреден професор, труд и образование и факултет директор, EPID), и хиацинт Милер (научен соработник, EPID).

На Четврток, 16 февруари, EPID и партнери домаќин Padre Алехандро Solalinde, католички свештеник, кој работи во Сиудад Ixtepec Мексико. Padre Алехандро е во посета на САД да се подигне свеста за состојбата на мигранти од Латинска Америка. Според Националниот комитет за човекови права на Мексико (CNDH) повеќе од 11.000 мигранти беа киднапирани во Мексико во период од шест месеци во 2010 година.


Padre Alejandro Solalinde

Padre Алехандро Solalinde зема прашање од публикатаPadre Алехандро основана Херманос En El Camino (Браќа по патот), една од мрежата на невладини организации која обезбедува засолниште за Централна Америка мигранти, меѓу кои од Гватемала и Хондурас, на пат кон САД. Во Херманос En El Camino мигранти добиваат облека, лекови и храна. Членови на персоналот, исто така, се документира патниците имиња и оние на нивните членови на семејството. На овој начин, кога мигрантите исчезнат, нивните семејства може да се контактира. Padre Алехандро опиша како тинејџери мигранти што нивното патување кон север често падне жртва на тортура, силување, присилна работа и киднапирање. А мнозинството никогаш не, рече тој, дојде до нивната дестинација.

Во многу потресна момент, една жена од Ел Салвадор дели лична сметка дека засилен пораката на Padre во врска со опасностите мигранти лице. На Њу Бранзвик жител опиша околностите на исчезнувањето на нејзиниот 22-годишен брат. Контактиран пред две години од страна на киднаперите, кои бараа илјади долари откуп за неговиот безбедно враќање, таа ја прати почетен $ 2.000. Последен пат ја видел во Чиапас, нејзиниот брат останува водат за исчезнати. Таа го повтори другите во заблагодарувајќи Padre Алехандро за неговата работа и рече дека таа останува надеж дека еден ден таа ќе се собере со нејзиниот брат.


Студентите во Министерството за труд Едукативен Центар слушање на Padre Алехандро Solalinde на Херманос En El Camino, орган на кршењето на човековите права во јужниот дел на Мексико

Околу 350 студенти на професори Џенис казна (труд студии) Питер Guarnaccia (Институт за здравство, за здравство политика и стареење истражувања), Кондензација Magaña (антропологија), Давид Bensman (SMLR) и Anahi Руско (WGS) присуствуваа на разговор, која се одржа на Рутгерс труд центар.

Дополнителни информации:
За да дознаете повеќе за Padre Алехандро Solalinde и неговата работа, видете:
Англиски: http://www.amnesty.ca/atrisk/index.php/father-alejandro-solalinde/
Шпански: http://www.es.amnesty.org/actua/acciones/mexico-padre-solalinde-peligro/

Програма Иглтон за имиграција и демократија е домаќин на периодични програми како оваа.

За да добивате информации за претстојните настани, да се придружите следат нашата RSS feed .

ЕКСТРА, екстра!

20 Јануари, 2012 - нема коментари. Напишано од во Вести .


13 декември, 2011 година
Стилот Книга на NYT Капки употреба на терминот "ILLEGALS" да се опише имигранти без правен статус.

Колумна колумнист Бил Келер одговори на коментарите во врска со употребата на употреба на NYT на терминот "illegals." Келер најави промени, откако букви истури во од навреден читателите. Размена со Фил Б Corbett кој го надгледува јазик прашања за новостите следи.

Читателите низ целата земја се противи на употребата на терминот. Според професорот Мајкл А Olivas на Хјустон Законот центар, еден од најистакнатите експерти нацијата на закон за имиграција кои ја споделија своите ставови со Келер, "јазикот кој се користи во овој дискурс се брои, а луѓето не може да биде нелегално. Нивните акции може да биде, или на активностите на нивните родители може да биде, но тие не можат да се нелегални. ["Illegals"] не е оправдано во секоја смисла на криминолошките, јазична или културна употреба на овој термин. "

А линк до блог Келер е на NYT објаснувајќи причината за промената, е тука .

Престојни настани

Нема претстојните настани.

Прикажи ги Календар

Контакт