Државјанство Рутгерс

Ви благодариме, ВОЛОНТЕРИ! (Забелешка)

Мај 4, 2012 - нема коментари. Напишано од во државјанство Рутгерс .

Ви благодариме Постер

Ви благодариме за државјанство Рутгерс волонтери!

На недела, 9 декември, ќе го направи можно за државјанство Рутгерс да обезбеди натурализација апликација помош на околу 60 правни постојани жители. "Американците по избор" кој присуствуваше претставен 25 различни земји, вклучувајќи Аргентина, Австралија, Канада, Чиле, Кина, Костарика, Куба, Доминиканската Република, Еквадор, Египет, Ел Салвадор, Гватемала, Хаити, Индија, Италија, Јамајка, Либерија, Мексико , Парагвај, Перу, Филипини, Сиера Леоне, Јужна Кореја, Шпанија и Венецуела.

Како верни волонтери, можете поздрави учесниците да Рутгерс и помогна да се движите на патот кон американско државјанство. За многумина, тоа е нивна прва посета на Рутгерс и еден ден многу од нив никогаш нема да заборавиме. Ви благодариме!
Пред неколку барања:

  • Кажете на вашите пријатели и семејството за проектот. Ние сме секогаш во потрага по нови партнери, волонтери и финансиери. Овие можат да бидат индивидуи, компании или организации. Испрати вашите идеи да CR@eagleton.rutgers.edu .
  • Ве молиме да потрае неколку минути да ни кажете за вашиот државјанство Рутгерс искуство. Вашите размислувања ќе ни помогне да знаете што се работи добро и она што може да се подобри.
  • Се врати! Ние со нетрпение очекуваме да работиме со вас повторно. Државјанство Рутгерс ќе одржи помош дискови во неделата, 10 март во Њу Брунсвик, Сабота 30 Март во Камден, а сабота, 6 април во Њуарк.
  • Најди свежи фотографии и оставете коментари за денот на Фејсбук страница CR е.

Уште еднаш, ти благодарам за давање великодушно од вашето време, вашиот талент и вашата страст!

Со благодарност,

За државјанство Рутгерс тим

Ви благодариме, ВОЛОНТЕРИ! (Камден)

26 април 2012 - нема коментари. Напишано од во државјанство Рутгерс .

Ви благодариме Постер

Ви благодариме за државјанство Рутгерс волонтери!

Во саботата попладне, ќе го направи можно за државјанство Рутгерс да обезбеди натурализација апликација помош на 63 правни постојани жители. "Американците по избор" кој присуствуваше претставен 33 различни земји, вклучувајќи ги Полска, Хаити, Кина, Гана, Филипините, Гватемала, Куба, Мексико, Русија, Египет, Бермуди, Еквадор, Белгија и Кореја.

Како верни волонтери, можете поздрави учесниците да Рутгерс и помогна да се движите на патот кон американско државјанство. За многумина, тоа е нивна прва посета на Рутгерс и еден ден многу од нив никогаш нема да заборавиме. Ви благодариме!

Пред неколку барања:

  • Кажете на вашите пријатели и семејството за проектот. Ние сме секогаш во потрага по нови партнери, волонтери и финансиери. Овие можат да бидат индивидуи, компании или организации. Испрати вашите идеи да CR@eagleton.rutgers.edu.
  • Ве молиме да потрае неколку минути да ни кажете за вашиот државјанство Рутгерс искуство. Вашите размислувања ќе ни помогне да знаете што се работи добро и она што може да се подобри.
  • Се врати! Ние со нетрпение очекуваме да работиме со вас повторно. Државјанство Рутгерс ќе одржи помош дискови на Сабота, 10 Ноември во Њуарк и недела 9 декември во Њу Бранзвик .
  • Најди свежи фотографии и оставете коментари за денот на Фејсбук страница CR е.

Уште еднаш, ти благодарам за давање великодушно од вашето време, вашиот талент и вашата страст!

Со благодарност,

Randi М Chielewski
Janice ликовни
Joanne Gottesman
Andrea Huerta
Ева Klothen
Liz Zahler

Државјанство Рутгерс: Џерси Корени, глобални достигнувања

23 АПРИЛ 2012 - нема коментари. Напишано од во државјанство Рутгерс .

Шпански:

Кинески:

Корејски:

Saakshi Арора Интервју

23 АПРИЛ 2012 - нема коментари. Напишано од во државјанство Рутгерс .

Saakshi Арора, помлад Универзитетот Рутгерс, неодамна присуствуваше на натурализација церемонија, чиј домаќин од Државјанство Рутгерс во Иглтон Институтот за политика. Таму, таа и нејзината мајка стана целосно натурализирани државјани на САД. Vanessa Метјуз, волонтер со Програмата Иглтон за имиграција и демократија, интервјуирани г-ѓа Арора за некоја функција статија во државјанство Рутгерс " билтен и веб страница на http://epid.rutgers.edu/gallery/citizenship-rutgers/ .

Saakshi, студент Рутгерс, нејзината мајка, истражувачки научник, и други нови Американците го кренаа својот права раце како што беа положи заклетва како граѓани на САД на Универзитетот Рутгерс, во ноември 2011 година.

Vanessa: Која е вашата родна земја и колку долго сте биле живеат во САД?
Saakshi: Јас сум 20 години и е роден во Индија. Јас се живее во САД за 11 години. Кога бев 9 години, мајка ми доби работа (H1B) виза со една фармацевтска компанија во САД, што е кога ќе се пресели.

Vanessa: Која е процес како за да стане натурализиран граѓанин?
Saakshi: Јас всушност мислев дека е навистина убаво. Кога отидов да се земе (државјанство) тест во Њуарк, јас бев навистина нервозен, но тие реков помина! За пет минути подоцна некој ме покани на државјанство Рутгерс церемонијата. Бев возбуден да го прифати, бидејќи се дел од Рутгерс и Даглас (колеџ) е неверојатно искуство, па се натурализирани на кампусот е одлична идеја.

Vanessa: Можете ли да го опишете Вашиот искуство како LPR во RU? Дали сте се соочуваат со никакви пречки?
Saakshi: Дојдов да САД на H1B визи преку работа на мајка ми, па јас навистина не се соочуваат со никакви големи предизвици на Рутгерс. По неколку години, ние се применуваат за зелена карта преку нејзината компанија и 5 години после тоа ние се применуваат за државјанство. Ни требаше време, но конечно ја доби и програмата Рутгерс "да им помогне разгледа барањето и документите беше големо. Ние бевме навистина загрижени за тоа дали сме или не сме го правеле тоа на вистински начин, па тоа беше одлично да се има сите наши прашања и одговори.

Vanessa: Како, ако воопшто постои, е натурализација промени вашата перспектива за високо образование или живеат во САД воопшто?
Saakshi: Знаете, јас бев праша истото прашање кога ќе се заврши испитот во Њуарк откако дознав бев студент Рутгерс. Во тој момент, јас не чувствувам ништо различни, помислив на тоа како само се менува од тоа да биде еден индиски државјанин да биде американски државјанин. Но, потоа сфатив ова е голема работа. Јас сум сега навистина возбудени за да гласаат, што не можев да правам кога ќе наполнат 18 години, и ова е огромен година да го направи тоа. Да се ​​биде граѓанин на САД, исто така, ми дава дополнителна корист на квалификациите за образование грантови, која јас не имаат пристап до пред тоа, па тоа е одлично.

Vanessa: Што увид или совети ќе им понуди на другите ученици, LPRs или недокументирани студенти, во спроведувањето на пат кон државјанство?
Saakshi: Јас дефинитивно би им каже да се земе време да истражуваат сè. Тешко е да се биде удобно со менување на вашата државјанство и луѓето ќе одат преку овие мешани чувства. Но, мислам дека тоа е одлично еднаш го правите затоа што има толку многу повеќе опции и се во можност да се развие кариера, патот да им даде на вашите деца подобри можности, како мајка ми не. Јас не дека имаат многу додатоци назад во Индија, бидејќи јас бев само 9, па тоа беше помалку тешко за мене, но штом луѓето го прифаќаат таа промена, тогаш мислам дека придобивките се страшни.

Vanessa: Што, ако има, други ресурси не ги користите за да дознаат повеќе за или олесни вашиот натурализација?
Saakshi: Ние, главно, се користат општите USCIS веб-сајт и државјанство Рутгерс алатки.

Vanessa: Од вас присуствуваше на натурализација церемонијата во RU, како таа се чувствува да ја добиете вашата државјанство на ист кампус, каде што исто така се заработува вашиот степен?
Saakshi: Не можам да ви кажам како возбудени јас бев. Тоа не беше како еден нормален ден. Му реков на мајка ми, "Мамо, јас идам да мојот кампус да стане граѓанин." Тоа беше толку голема работа во мојот живот. Мајка ми го сменила животот да ми донесе на САД за подобра можност и не можев да се сетам на подобар човек да се натурализирани со.

Saakshi и нејзината мајка позираат со вработен во Одделот за домашна безбедност по преземањето на заклетва на верност.


Vanessa: Од вас и вашата мајка биле натурализирани во исто време, може да се опише како сте се почувствувале за тоа мајка-ќерка искуство (или со други роднини)?
Saakshi: Имам сестра кој е 8 и е роден тука, па јас не се имате било какви други роднини кои се случува да добиете натурализиран, па тоа е само мајка ми и мене. Сепак, сестра ми беше исклучително возбуден за нас. Виде како посебен искуство беше и беше дури и вознемирени дека таа не можеше да го направи тоа, исто така. Мајка ми беше мојата карпа, таа беше со мене цело време, па тоа беше неверојатно да го направи со неа. Во меѓувреме, сега сестра ми е возбудена да одам и да гласаат за буџетот нејзиното училиште па нејзината класа може да победи еден сладолед социјални (се смее).

Vanessa: Кои се вашите професионални или идни цели како "официјален" Американската?
Saakshi: (се смее) Право сега јас сум студираат психологија и невронски мрежи и сакам да ги извршуваат медицинско училиште во иднина.

Vanessa: Дали има нешто друго што би сакал да го споделам со државјанство Рутгерс или имигрантска заедница за вашето искуство?
Saakshi: Јас само би рекол дека ова е неверојатен процес да оди преку, но секој треба да бидат подготвени да добиете помош. Тоа е широко и скап процес, не знам како луѓето со кои се борат со пари ќе платат за тоа, но јас би истражување за било каква помош. Мислам дека главната причина зошто луѓето се двоуми да аплицираат е затоа што тоа е мачна, Непотребни и тешко да се разбере, па дефинитивно не се плашете да побарате помош.

Vanessa: Ви благодарам многу за вашето време, Saakshi! Тоа е одличен разговор со вас!

ДРЖАВЈАНСТВО Рутгерс поставени на WAKE RU-ТВ UP Рутгерс

19 АПРИЛ 2012 - нема коментари. Напишано од во државјанство Рутгерс , вести .

Anastasia Ман, директор на EPID, зборуваше во интервју за државјанство Рутгерс на 19 април 2012 година на Вејк RU ТВ Up Рутгерс програма.

Интервју случува 12:45 минути внатре

Забелешка: Ако на видео не работи, ве молиме одете на http://rutv.rutgers.edu/programming-channels/wake-rutgers и да се најде на 19 април 2012 година видео.

Рутгерс Стартува Три-кампус "Државјанство Рутгерс"

11 Октомври 2011 - нема коментари. Напишано од во државјанство Рутгерс .

Immigrant Family

А многу среќни имигрантско семејство од CR Њу Бранзвик!

Најдоброто од Рутгерс беше покажан со лансирањето на државјанство Рутгерс, универзитетски базирани државјанство помош проект, во Њу Бранзвик на 9 април, 2011 година.

Оваа tri-кампусот соработка донесе претставници на Њу Џерси околу 400.000 правни постојани жители на Студентскиот центар во Њу Бранзвик. Секој учесник седна со имиграција адвокат да ги испита нивните документи и студент, факултет или член на персоналот кој бил обучен за N200 форма.

Студентите, факултет, вработени и алумни од 24 земји од целиот свет и околу Њу Џерси, навива ракавите да работиме на интеграција, заедно со пријателите, колегите, соученици и соседи.

Благодарение на 50 + Рутгерс волонтери и нашите пријатели од Градскиот универзитет на ДРЖАВЈАНСТВО Њујорк СЕГА!, Речиси 100 луѓе имаа бесплатна консултација со имиграција адвокат. Од овие само над 50 луѓе се сретна со подобноста стандард за завршување на апликација. Сето ова е направено во само три часа прозорец.

Оние кои добиле професионална правна помош бесплатно од имиграција Адвокатите на волонтерството своето време се вклучени Рутгерс ученици (град и undergrad), персонал (од развојот на сервиси за храна), и факултетот (барем еден оддел стол, како и бројни други), заедно со нивните пријателите, семејството и соседите.

Легендарен разновидност во Њу Џерси беше изложена меѓу оние кои учествуваа. Тие дојдоа од 24 различни земји: Велика Британија, Индија, Филипини, Нигерија, Хондурас, Словачка, Костарика, Гватемала, Мексико, Сиера Леоне, Јамајка, Индонезија, Шри Ланка, Ел Салвадор, Португалија, Аргентина, Република Грузија, Гана, Перу, Хонг Конг, и Доминиканската Република.

Студентски волонтери придонесе нивните културни знаење, јазик капацитет, технички know-how и граѓанските ентузијазам.

Државјанство СЕГА персонал (директор, Алан Wernick; заменикот на директорот, Џејмс Мекговерн, а Специјални Проекти координатор Kymete Гаши), под критичните техничка помош врз основа на 14-годишната историја на водење на овој проект низ пет реони на Њујорк.

Бонер лидер Џузепе Cespedes водеше енергична и квалификувани кадар на додипломски волонтери методично преку макотрпен процес на барање помош.

Giuseppe Cespedes and Dr. Anastasia Mann

Giuseppe Cespedes и д-р Анастасија Ман

А соработка вложување на невиден размер, државјанство Рутгерс привлече факултет, студентите и алумни од Рутгерс закон училишта во Камден и Њуарк. Тие се предвидени многу од потребните насоки и експертиза.

Како најдобар соработки, државјанство Рутгерс ожени esprit de corps со ефикасност и квалитет. Сите беа веднаш на екранот на овој настан функционирање.

Наваму! А delante!

Stay tuned: Следна запира за државјанство Рутгерс се вози во Камден (10/1) и Њуарк (10/29)!

За повеќе информации околу приклучувањето на државјанство Рутгерс Волонтерскиот корпус, поддршка на напорите финансиски, или кои примаат помош, пишува д-р Анастасија Ман amann@rutgers.edu

Преведувач

Контакт