Календар

Секоја недела широк спектар на настани за професионалци кои работат на имиграција прашања се одржи низ државата.
Сите семинари, обуки, конференции и состаноци напомене тука се бесплатни и отворени за јавноста, освен ако експлицитно наведено поинаку.
Да се ​​потврди деталите за настанот, следете ја врската или јавете се да се провери.
Да поднесат настан за објавување на календарот, да го испрати amann@rutgers.edu .

Категории ▾
  • Застапување
  • Образовни
  • Обука

Февруари 2012

Денес
Сонцето Mon Tue Сре Чет Пет Седеше
1
Резиме:

Дел II од нашите животи недокументирани Филм серијата, БЛАГОРОДНИ ЗНАЕЊЕ испреплетуваат трансформативната приказни на ученици во мексиканската американски студии (MAS) Програма на Тусон, Аризона [...]

кликнете било каде за детали
03:45 филмот: Скапоцени знаење
03:45 филмот: Скапоцени знаење
2
3
Резиме:

ДАЛИ СТЕ READDDDDDYYYYYYY? 12 години поминаа и тоа е годината на змејот уште еднаш! На AACC е домаќин на нашите Пан азиски лунарната Нова [...]

кликнете било каде за детали
07:00 Азиските американски културен центар & # ...
07:00 Азиските американскиот културен центар Пан азиски лунарната Нова Година - Година на Змејот
4
5
6
7
Резиме:

На екранот 6 февруари до март 30. Ритмичка повици од тапани Порторико е. На итност да го повратат изгубеното време. На радост на давање на уметност. Роден е во Понсе, [...]

кликнете било каде за детали
16:30 Изложба: Слики од губење и M. ..
16:30 Изложба: Слики од губење и Меморија: Слики од Магда Luccioni
8
9
Резиме:

Во чест на 40-годишнината La Casa de Дон Педро, ни се придружат за стимулирање на разговор и да учат за место La Casa во историјата [...]

кликнете било каде за детали
8:30 "Вчера, денес и Томо ...
8:30 "Вчера, денес и утре" Панел Разговор
Резиме:

Дел I од нашите животи недокументирани Филм серијата, документи следи личните приказни на пет недокументирани студентите и на национално движење грасрут работа да помине [...]

кликнете било каде за детали
07:00 филмот: трудови: Приказни на Undocum ...
07:00 филмот: трудови: Приказни на недокументирани млади
10
Резиме:

Музика започнува во 20:00 со "Биг Богата & Soul7" Џез Бенд ПОЕЗИЈА започнува во 08:30 остри. Ова е n Јава првиот џез "на [...]

кликнете било каде за детали
20:00 На Даглас црни студенти ...
20:00 "Конгресот претставува: На 12-ти Годишен" Џез "на Даглас црни студенти N Јава" Мултикултурни Поезија ноќ
11
Резиме:

ДА!!, Неговата тоа време на годината повторно, ако пропуштил минатата година ова е уште една шанса. Минатата година донесе висок Мода да [...]

кликнете било каде за детали
05:00 TWESE Годишен модна ревија
05:00 TWESE Годишен модна ревија
12
13
14
15
кликнете било каде за детали
16:30 Нео - Африка - Амер ...
16:30 Нео - Африка - Американците
16
кликнете било каде за детали
02:15 Херманос En El Camino (Браќа ...
02:15 Херманос En El Camino (Браќа по патот) - права мигранти во Мексико
17
18
19
20
Резиме:

Приклучи се на Рутгерс-Њуарк заедница за панел дискусија и отворен форум и на една од најспорните прашања на денот: имиграција

кликнете било каде за детали
05:30 СОН акт - Отворен форум
05:30 СОН акт - Отворен форум
Резиме:

"Мојата Таканаречените непријател" Скрининг проследено со дискусија со директорот, Лиза Gossels Кога: 20 Февруари, 19:30 Каде: Даглас салон, Даглас Студентски центар (точки за знаење [...]

кликнете било каде за детали
19:30 Мој Таканаречените Непријател Филм Скрининг
19:30 Мој Таканаречените Непријател Филм Скрининг
21
22
Резиме:

Придружете ни се како што ние одиме 12 милји од мост за пешаци на Елис Ајленд (моќен симбол на историјата на нашиот народ на добредојде имигранти), на [...]

кликнете било каде за детали
10:00 Годишниот 3 Аџилак од Елис ...
10:00 Годишниот 3 Аџилак од островот Елис на Елизабет притвор центар
23
Резиме:

Околу 100.000 без придружба имигрант малолетници премине американско-мексиканската граница. Во било кое дадено време, во просек од 700 малолетниците без придружба се притворени од страна на САД [...]

кликнете било каде за детали
07:00 ФИЛМ: Деца во ничија ...
07:00 ФИЛМ: Деца во Ничија земја
24
25
Резиме:

На шпанска Адвокатската комора на Њу Џерси, во координација со Света Богородица на Успение Црква, е обезбедување на слободна заедница услуга настан насловен како: Граѓански [...]

кликнете било каде за детали
1:00 PM Двојазичните Правна клиника
1:00 PM Двојазичните Правна клиника
26
27
28
Резиме:

Giannina Braschi е еден од највлијателните и разноврсна писатели Порторико на поезија, проза и есеи. Во нејзиниот нов експлозивни работа на фикцијата, Обединето [...]

кликнете било каде за детали
19:30 ЛИТЕРАТУРА: Обид Либерти: А Реа ...
19:30 читањето: Обид Либерти: читање од страна на Giannina Braschi
29
Резиме:

На ефикасноста на вашите непрофитна организација во остварувањето на својата мисија и во подигање на пари зависи од силата на својот бренд - она ​​што луѓето го доживуваат [...]

кликнете било каде за детали
02:00 Оценете вашиот бренд: Како да Asse ...
02:00 Оценете вашиот бренд: Како да се процени Твојот непрофитни Бренд да се создаде ефикасен маркетинг стратегија

Контакт