Автор архива

Универзитетот Рутгерс домаќин Прво натурализација Церемонија

21 ноември, 2011 - нема коментари. Напишано од во Културно демократија .

Being Sworn In

На 15 Ноември, 2011, Програма Рутгерс Универзитетот за имиграција и демократијата беше домаќин на еден историски настан: за прв пат досега натурализација церемонијата.

Со летечки САД, Њу Џерси и Рутгерс знамиња, 34 кандидати од 17 земји и пет континенти, го зеде со овој драматичен чекор, формално влегување американско државјанство како натурализирани државјани. Тие беа на возраст 20-68 и тие го поздрави од 17 различни земји вклучувајќи ги и Пакистан, Полска, Индија, Италија, Непал, Нигерија, Египет и Ел Салвадор.

Д-р Рут Мендел, директор на Институтот за Иглтон Политика, поздрави и им го честита на кандидатите и нивните семејства, и се гледа на историјата на нејзиното семејство, како имигранти и бегалци од нацистичкото окупирана од Австрија пред повеќе од 60 години.

Д-р Џон Томсон, окружен директор на САД Државјанство и Имиграција Услуги и економист Рутгерс, објасни на правата и одговорностите на американско државјанство, и Теренски канцеларија директор Randi Borgen предводеше кандидати во заклетва на функцијата. Д-р Анастасија Ман, директор на програмата за имиграција и демократија фрли светлина врз предности кои имигрант Њу Џерси нуди државата, а Изабел Nazario, потпретседател на Заедницата партнерства зборуваше за значењето на сегашните демографски промени за иднината на нацијата.

Naturalization Ceremony at Rutgers

За време на церемонијата, Кетрин De La Merced, на RU додипломски и член на Voorhees хор изврши a cappella верзија на Star Spangled Banner. Прва година студент, Марлон Avellan, неодамна натурализиран граѓанин од Костарика, предводени од кандидатите во Заложниот на верност.

Сон Законот Експерт Olivas говори на Рутгерс [ВИДЕО]

17 ноември 2011 година - нема коментари. Напишано од во Пристап високото образование .

На 10 март во 03:00, професорот Мајкл А Olivas, на Универзитетот на Хјустон Правниот факултет, зборуваше за имиграција и пристап до високото образование, во говор насловен како:

Сонував дека (акт): имиграција, високото образование, и се надевам

Јаел Bromberg | Правна работи програмата вонреден

16 ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Јаел Bromberg е за правни работи програма се дружат со државјанство-Рутгерс, иницијатива на Програмата за имиграција и демократија. Таа е Њу Џерси-покрена дипломирал на Рутгерс на Правниот факултет-Њуарк и Даглас колеџ. Таа е специјализирана во јавен интерес закон, фокусирајќи се на влијание-судски постапки, истражување и застапување. Таа беше Ела Бејкер соработник со Центарот за уставни права; на Kinoy / Stavis јавен интерес соработник со Рутгерс Уставниот парнична Клиниката; летна соработник со премиерот граѓански права и вработување закон фирма и судска екстернант со Чесниот Роналд Л Елис, USMJ за САД Окружниот суд во јужната област на Њујорк. Во моментов, Bromberg е судски адвокатски приправник за Чесниот Дикинсон Ричардс Debevoise, USDJ за САД Окружниот суд во областа на Њу Џерси. Пред да ја clerkship, Bromberg сервира на Законот и политика на сонот NJ Законот Коалицијата, и во организирање, политика развој и правен капацитет со различни грасрут и изборните напори на локално ниво, на државно ниво, како и на национално ниво.

Samridhi Jagga

16 ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Година на Дипломирање: 2011
Академијата: школа за менаџмент и работните односи, Универзитетот Рутгерс
Степен: Мастерс за труд и работни односи
Тековната Место: Едисон, NJ
Место на живеење: Чандигар, Индија

Интереси: имиграција, разновидност, човечки ресурси и работните односи, за здравствено осигурување.

Тековната Наслов: Компензација аналитичар, Пристанишната управа на Њујорк и Њу Џерси

Личен врска со имиграцијата: Целиот мој потесно семејство не живее во мојот дом земјата, односно Индија веќе. Сестра ми е се населиле во Њу Џерси и во моментов е постојан жител. Брат ми е Нов Зеланд и живее постојано во Нов Зеланд со своето семејство. Мојот татко почина во 2009 година во Индија, а мајка ми има аплицирано за нејзиниот престој во Нов Зеланд. Мојот свршеник се во моментов се населиле во Џерси Сити и е на виза H1B, неговата компанија има аплицирано за неговиот престој. Јас сум моментално на студентска виза барате спонзорство. Генерално јас би рекол сум имал многу тесна врска со имиграцијата бидејќи сум активно учествуваше во мојот имиграцискиот процес, на кој присуствуваа меѓународните студентски имиграција дискусии, и помогна мајка ми со нејзиниот имиграцискиот процес. Јас сум бил во земјата за речиси 3 години сега и јас не ќе лежат работите беа многу големо на почетокот. Тоа не беше лесно acclimatizing на новата средина, култура, луѓе, храна, образование, но сега откако целост се усогласени, ќе погледнам наназад, и чувствувам дека тоа не беше толку лош премногу. Јас сум бил среќен да биде опкружен со толку добри луѓе кои не само што ми се сместени, но ме натера во кои имаат подобро разбирање на овој нов свет.

Специјални проекти со EPID-придружи RIIM за време на мојата прва година на Мастерс јануари 2010 година и биле дел од неа, бидејќи тогаш.

 • Позадина за истражување на цел имигрант организации со посебен акцент на Јужна Азија заедници и општини.
 • Помага во премер и интервјуирање организации.
 • Анализирани собраните информации и помогна во напорите да го претстави графички
 • Истражени и се собраа податоци за Рутгерс имиграциски инфраструктура на сајтот.
 • Добиените податоци од мраз (имиграција и царина за спроведување) на депортација во Њу Џерси и САД.
 • Учествуваа два пати во државјанство Рутгерс.
 • Учесник во SAALT (Јужна Азија Американците Водечките Заедно) конференција

Ибрахим Bouzine | практикант

16 ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Јас сум тековната додипломски студент во пејзаж Архитектура департментот на Универзитетот Рутгерс во Њу Брунсвик, Њу Џерси; очекува да дипломираат во мај 2012 година. Јас сум 23 години и јас бев родена во најголемиот плажа Мароко туристички дестинации, Агадир Сити. Јас сега во моментов живеат во Атлантик Каунти, Њу Џерси, дом на Атлантик Сити, најдобрите Beach Америка Resort.

Јордан Вајли | практикант

16 ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Јордан Вајли е од јајце Харбор Township Њу Џерси, 22 години. Во моментов завршува ергени степен на Универзитетот Рутгерс Школата за менаџмент, и работните односи. По дипломирањето во декември, таа планира да се движи кон град-училиште и да ги извршуваат мајстори од 2013 година.

Asha Mattai | практикант

16 ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Јас сум труд и работните односи мајор (БА), со двојно помали во Јужна азиски студии и жените и родови студии на Универзитетот Рутгерс. Заинтересиран сум за работа во непрофитниот сектор откако ќе дипломираат мај 2012. Јас сум лекар Реики и уживам готвење и читање во моето слободно време. Преку учење за работниците и нивните права во труд студии класи, јас се заинтересирав за имиграција прашања. Програмата Иглтон за имиграција и демократија се прекрасна работа, и запознавање на имигрантските заедници во Њу Џерси беше големо искуство за мене.

Државјанство Автор е на книгите

6 ноември 2011 година - нема коментари. Напишано од во политичките ресурси .

Веб-страница наменета да им помогне на имигранти отидете на процесот на натурализација вклучувајќи утврдување подобност, разбирање што се вклучени во натурализација процес, и подготовка за различни натурализација тестови.

Веб страна:

http://www.citizenshipworks.org/~~V

Grantmakers Загрижени со имигрантите и бегалците

6 ноември 2011 година - нема коментари. Напишано од во Разно .

GCIR е национална членска организација за финансиерите сакаат да: "Дознај повеќе за актуелните прашања преку во-длабочината на анализи, извештаи од истражувања и податоци онлајн, алатки и ресурси наменети специјално за grantmaker; Поврзете се со други финансиери преку програми, брифинзи, и конференции кои испита големи имиграција трендови и како тие влијаат различни заедници;. и да соработуваат со grantmaking колеги на стратегии кои ја јакнат имигрант поврзани со финансирање на локално и на национално ниво "

Веб страна:

http://www.gcir.org/~~V

Раскрсница на светот во Middlesex Каунти, Њу Џерси

4 ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во eBook , ресурси .

Get the report in your inbox!

Погледај го Злоупотреба

Middlesex округот има 3 најголем број на имигранти меѓу Њу Џерси земји. Како новодојденците на национално ниво, оние во централниот дел на Њу Џерси претежно живеат во предградијата. Околу половина се Азија. Латиноамериканците се рангира секунда.

Како civically ангажирани соседи тие се вози на економијата и enliven на културата.

Мапи, табели, графикони и анализа пренесе ширина, можности и предизвици со кои се голем број на новодојденците довеле до Middlesex Каунти и во Њу Џерси генерално.

Пополнете го формуларот за да се добие брз пристап до раскрсницата д-р Ман на Светската: Нови Американците во Middlesex Каунти, Њу Џерси.

Престојни настани

 1. Февруари
  7
  Tue

  1. 16:30 Изложба: Слики од губење и Меморија: Слики од Магда Luccioni
 2. Mar
  14
  Сре

  1. IRS непрофитни Работилница на тема: за мали и средни 501 (c) (3) на
Прикажи ги Календар »

Преведувач

Фејсбук

Контакт