Автор архива

Рајан Старк Лилиентал | соработник

14 Февруари, 2012 - нема коментари. Напишано од во штабот .

Рајан Старк Лилиентал практики закон за имиграција во Принстон, Њу Џерси. Тој го доби својот БА во религијата од Универзитетот Тафтс и JD од Бруклин Правниот факултет, каде што тој бил член на Законот Бруклин Прегледајте. Г-дин Лилиентал во моментов претседава со имиграција и вработување Работната група за Алејата на Ајнштајн, и е на управните одбори на Њу Џерси на миграциската политика мрежа (NJIPN) и советодавен одбор на Латинска Америка Правна одбрана и Фондот за образование (LALDEF). Тој е член на Американската имиграција Адвокатите асоцијација (Аила), и служи како Законодавно за врски на Њу Џерси глава е. Покрај тоа, г-дин Лилиентал е на управните одбори на Американскиот еврејски комитет Централна Њу Џерси глава; и домаќини во интерес на јавноста, а во живо на радио програма на WIMG 1300AM. Г-дин Лилиентал е ко-претседател на Принстон иднина; член на Мешовитиот Консолидација / заеднички служби Комисијата за Принстон околија и населено место; член на Принстон околија Зони одбор на прилагодување; и поранешен советникот на Принстон околија.

ЕКСТРА, екстра!

20 Јануари, 2012 - нема коментари. Напишано од во Вести .


13 декември, 2011 година
Стилот Книга на NYT Капки употреба на терминот "ILLEGALS" да се опише имигранти без правен статус.

Колумна колумнист Бил Келер одговори на коментарите во врска со употребата на употреба на NYT на терминот "illegals." Келер најави промени, откако букви истури во од навреден читателите. Размена со Фил Б Corbett кој го надгледува јазик прашања за новостите следи.

Читателите низ целата земја се противи на употребата на терминот. Според професорот Мајкл А Olivas на Хјустон Законот центар, еден од најистакнатите експерти нацијата на закон за имиграција кои ја споделија своите ставови со Келер, "јазикот кој се користи во овој дискурс се брои, а луѓето не може да биде нелегално. Нивните акции може да биде, или на активностите на нивните родители може да биде, но тие не можат да се нелегални. ["Illegals"] не е оправдано во секоја смисла на криминолошките, јазична или културна употреба на овој термин. "

А линк до блог Келер е на NYT објаснувајќи причината за промената, е тука .

Американската имиграција правници, Асоцијацијата

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во правни ресурси .

Веб-сајт водат: http://www.aila.org/~~V

Американски пријатели Користење комитет

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во правни ресурси .

Веб-сајт водат: http://www.afsc.org

Домашните работници Обединетите

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во работните односи .

Веб-сајт водат: http://www.domesticworkersunited.org/~~V

Националниот ден работник Организирање мрежа

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во работните односи .

Веб-сајт водат: http://www.ndlon.org/~~V

ImmigrationWorks

7 Јануари 2012 година - нема коментари. Напишано од во работните односи .

Веб-сајт водат: http://www.immigrationworksusa.org/~~V

Имиграција во популарната култура

21 ноември, 2011 - нема коментари. Напишано од во Имиграција во поп-културата .

На Аргентинците, португалски и Грците

Кликни за да почне да слуша ...

Nora Bayes Арета Френклин, Arlo Гатри, Рубен лопати и Лила Даунс имаат сите нив снимен: Американски песни за имиграција се толку стара колку и самата Америка. Понекогаш симпатична, понекогаш бодликава, понекогаш нешто помеѓу: Заедно тие ја раскажам приказната на американското искуство.

Во овој оптимист снимање од 1920 година, "на Аргентинците, португалски и на Грците", појдов пејачка Нора Bayes забава на перцепциите на тогашниот нова култура на имигранти. Bayes (роден Голдберг) беше популарен текстописец и изведувач. Нејзините пет бракови и мистериозна позадина (дури и нејзините пријатели не знаеше каде е родена) помогна да ја направам, според еден пријател ", омаен, иритирачки, дарежлив, невнимателен-расцеп на личноста; еден фасцинантен лик."

Тука, таа пее на една земја и основана од страна, и преплавени со, имигрантите - и нервозно така. Не само што "тие" го продаде својот весници и сјај чевлите, тие исто така се до места на метрото, се вози на најскапите автомобили, и освои срцата на најубав девојки. И покрај тоа што "не знаат законот", кога станува збор за пеење патриотски песни, тоа е на Аргентинците, португалски и Грците кои знаат сите зборови.

Универзитетот Рутгерс домаќин Прво натурализација Церемонија

21 ноември, 2011 - нема коментари. Напишано од во Културно демократија .

Being Sworn In

На 15 Ноември, 2011, Програма Рутгерс Универзитетот за имиграција и демократијата беше домаќин на еден историски настан: за прв пат досега натурализација церемонијата.

Со летечки САД, Њу Џерси и Рутгерс знамиња, 34 кандидати од 17 земји и пет континенти, го зеде со овој драматичен чекор, формално влегување американско државјанство како натурализирани државјани. Тие беа на возраст 20-68 и тие го поздрави од 17 различни земји вклучувајќи ги и Пакистан, Полска, Индија, Италија, Непал, Нигерија, Египет и Ел Салвадор.

Д-р Рут Мендел, директор на Институтот за Иглтон Политика, поздрави и им го честита на кандидатите и нивните семејства, и се гледа на историјата на нејзиното семејство, како имигранти и бегалци од нацистичкото окупирана од Австрија пред повеќе од 60 години.

Д-р Џон Томсон, окружен директор на САД Државјанство и Имиграција Услуги и економист Рутгерс, објасни на правата и одговорностите на американско државјанство, и Теренски канцеларија директор Randi Borgen предводеше кандидати во заклетва на функцијата. Д-р Анастасија Ман, директор на програмата за имиграција и демократија фрли светлина врз предности кои имигрант Њу Џерси нуди државата, а Изабел Nazario, потпретседател на Заедницата партнерства зборуваше за значењето на сегашните демографски промени за иднината на нацијата.

Naturalization Ceremony at Rutgers

За време на церемонијата, Кетрин De La Merced, на RU додипломски и член на Voorhees хор изврши a cappella верзија на Star Spangled Banner. Прва година студент, Марлон Avellan, неодамна натурализиран граѓанин од Костарика, предводени од кандидатите во Заложниот на верност.

Сон Законот Експерт Olivas говори на Рутгерс [ВИДЕО]

17 ноември 2011 година - нема коментари. Напишано од во Пристап високото образование .

На 10 март во 03:00, професорот Мајкл А Olivas, на Универзитетот на Хјустон Правниот факултет, зборуваше за имиграција и пристап до високото образование, во говор насловен како:

Сонував дека (акт): имиграција, високото образование, и се надевам

Преведувач

Најди ги ни на Фејсбук

Контакт