Архива за ноември 2011

Yael Bromberg | Правна програма работи Соработник

16 Ное, 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Yael Bromberg е Вонреден Програма за правни работи со државјанство-Рутгерс, иницијатива на Програма за имиграција и демократија. Таа е Њу Џерси-покрена дипломирал на Рутгерс на Правниот факултет-Њуарк и Даглас колеџ. Таа е специјализирана во правото од јавен интерес, фокусирајќи се на влијание-судски постапки, истражување и застапување. Таа беше Ела Бејкер соработник со Центарот за уставни права; на Kinoy / Stavis јавен интерес соработник со парнична Клиниката Рутгерс Уставниот; летна соработник со премиерот граѓански права и Законот за работни односи фирма; и судска екстернант со Чесниот Роналд Л Елис, USMJ за Окружниот суд на САД во јужната област на Њујорк. Во моментов, Bromberg е судски адвокатски приправник за Чесниот Дикинсон Ричардс Debevoise, USDJ за Окружниот суд на САД во Окружниот на Њу Џерси. Пред да ја clerkship, Bromberg сервира на Законот и политика комитет на Њу Џерси СОН акт коалиција, а во организирање, политика, развој и правен капацитет со различни грасрут и изборните напори на локално, државно ниво, и на национално ниво.

Samridhi Jagga

16 Ное, 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Година на дипломирање: 2011
Академијата: Факултетот за менаџмент и работните односи, Универзитетот Рутгерс
Степен: мајстори за труд и работните односи
Тековни Место: Едисон, Њу Џерси
Место на живеење: Чандигар, Индија

Интереси: имиграција, разновидност, човечки ресурси и работните односи, здравствено осигурување.

Тековни Наслов: Компензација аналитичар, Пристанишната управа на Њујорк и Њу Џерси

Лични врска до имиграцијата: Целиот мој потесно семејство не живее во мојата татковина, односно Индија повеќе. Мојата сестра е сместена во Њу Џерси и е моментално во постојан жител. Брат ми е Нов Зеланд и живее постојано во Нов Зеланд со своето семејство. Мојот татко почина во 2009 година во Индија, а мајка ми има аплицирано за нејзиниот престој во Нов Зеланд. Мојот свршеник во моментов се населиле во Џерси Сити и е на H1B визи, неговата компанија има аплицирано за неговата резиденција. Јас сум моментално на студентска виза во потрага за спонзорство. Генерално јас би рекол сум имал многу тесна врска со имиграцијата бидејќи сум активно учествуваше во мојот имиграциски процес, на кој присуствуваа меѓународните студентски имиграција дискусии, и помогна мајка ми со нејзината имиграциски процес. Јас сум бил во земјата за речиси 3 години сега и јас не ќе лежат работите беа многу големо на почетокот. Тоа не беше лесно acclimatizing на новата средина, култура, луѓе, храна, образование, но сега, откако целосно прилагоден, ќе погледнам наназад, и се чувствуваат дека тоа не е толку лош, исто така. Јас сум бил среќа да се биде опкружен со толку добри луѓе кои не само што ми сместени но ме доведе во кои имаат подобро разбирање на новиот свет.

Специјални Проекти со EPID- придружи RIIM за време на мојата прва година на Мастерс јануари 2010 година и да биде дел од неа, бидејќи тогаш.

 • Позадина за истражување на цел имигрант организации, со посебен акцент на Јужна Азија заедници и општини.
 • Асистентката во премер и интервјуирање организации.
 • Анализирано на прибраните информации и помогна во напорите да го претстави графички
 • Истражени и собраните податоци за Рутгерс имиграциски инфраструктура на сајтот.
 • Собрани податоци од мраз (имиграција и царина извршување) на депортација во Њу Џерси и САД.
 • Учествувал два пати во државјанство Рутгерс.
 • Учесник во SAALT (Јужна Азија Американците Водечките Заедно) конференција

Ибрахим Bouzine | практикант

16 Ное, 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Јас сум тековната додипломски студент во пејзаж Архитектура Одделот на Универзитетот Рутгерс во Њу Брунсвик, Њу Џерси; се очекува да дипломираат во мај 2012 година Јас сум 23 години и јас сум роден во најголемиот плажа Мароко туристички дестинации Агадир Сити. Јас сега моментално живеат во Атлантик Каунти, Њу Џерси, дом на Атлантик Сити, Америка Најдобрите Брег.

Јордан Вајли | практикант

16 Ное, 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Јордан Вајли е од EGG HARBOR TOWNSHIP Њу Џерси, 22 години. Во моментов завршува ергени степен на Универзитетот Рутгерс школа за менаџмент и работните односи. По дипломирањето во декември, таа планира да се движи кон град-училиште и да продолжи со мајстори од 2013 година.

Аша Mattai | практикант

16 Ное, 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот и пошироко .

Јас сум труд и работните односи мајор (БА), со двојно помали во Јужна азиски студии и жени и родови студии на Универзитетот Рутгерс. Заинтересиран сум за работа во непрофитниот сектор, откако јас дипломираат во мај 2012 година Јас сум лекар Реики и уживам готвење и читање во моето слободно време. Преку учење за работниците и нивните права во труд студии класи, станав заинтересирани за имиграциските прашања. Иглтон Програма за имиграција и демократија прави голема работа, и запознавање на имигрантските заедници во Њу Џерси беше големо искуство за мене.

CitizenshipWorks

6 ноември, 2011 - нема коментари. Напишано од во политичките ресурси .

А веб-сајт дизајниран за да им помогне на имигранти отидете на процесот на натурализација вклучувајќи утврдување подобност, разбирање на она што се вклучени во процесот на натурализација, и се подготвува за различни натурализација тестови.

Веб-страница:

http://www.citizenshipworks.org/


CitizenshipWorks Текст пораки кампањата за локалните Информации за натурализација Помош

7 март 2012 година

CitizenshipWorks, онлајн ресурс посветени на зголемување натурализација стапки меѓу право имигранти, неодамна го најави лансирањето на својата земја текст пораки кампања, која праќа имигранти информации за Соединетите Американски Држави државјанство и им помага да пристапите бесплатно или по ниска цена правна помош во нивната област.

” in Spanish) to 877877 and receive the location and contact information of nearby legal services providers as well as information about naturalization and alerts about upcoming naturalization workshops and events in their community. Корисниците можат да се текст "државјанство" ("ciudadania" на шпански) да добијат 877.877 и локација и контакт информации на околните правни услуги провајдери, како и информации за натурализација и известувања за претстојните натурализација работилници и настани во нивните заедници. Достапно на англиски и шпански, кампањата се обраќа на неисполнети потребата за информации за да стане американски државјанин и насочува на корисниците на локалните организации кои обезбедуваат помош за натурализација.

За повеќе информации, можете да ги симнете Соопштение за медиумите тука:

Grantmakers занимава со имигрантите и бегалците

6 ноември, 2011 - нема коментари. Напишано од во Разно .

GCIR е национална организација за членство финансиери се обидува да: "Дознај повеќе за актуелните прашања преку детални анализи, извештаи од истражувања, и онлајн податоци, алатки и ресурси наменети специјално за grantmaker; Поврзете се со други финансиери преку програми, брифинзи и конференции кои ги испита главните имиграција трендови и како тие влијаат различни заедници; и да соработуваат со давање грантови колеги на стратегии кои се зајакне финансирање имигрант поврзани на локално и на национално ниво. "

Веб-страница:

http://www.gcir.org/

Крстопати на светот во Middlesex Каунти, Њу Џерси

4 Ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во eBook , ресурси .

Get the report in your inbox!

Прикажи ги Извештајот

Middlesex округот има 3 најголем број на имигранти меѓу Њу Џерси земји. Како новодојденците на национално ниво, оние во централниот дел на Њу Џерси претежно живеат во предградијата. Околу половина се Азија. Латиноамериканците се рангира секунда.

Како civically ангажирани соседи тие се вози на економијата и enliven на културата.

Мапи, табели, графикони и анализа пренесе ширина, можности и предизвици со кои се голем број на новодојденците довеле до Middlesex Каунти и во Њу Џерси генерално.

Пополнете го формуларот да добијат брз пристап до крстопат д-р Ман на светот: Нов Американците во Middlesex Каунти, Њу Џерси.

Политики Аналитичар / Програмски координатор | меѓународно образование

4 Ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во Барање за доставување на предлози .

Националниот центар за имиграциски политика за интеграција

Вашингтон,

На Институтот за миграциска политика (MPI), непартиска, непрофитна тинк-тенк посветен на проучување на националните и меѓународните политики миграција, бара динамична и искусни поединец да работат во Националниот центар за имиграциски политика за интеграција (NCIIP) на овој институт.

Основните функции на позиција се:

 1. Да им се помогне во координацијата компаративна меѓународната проект кој се фокусира на клучните прашања во областа на квалитетот на наставникот, истражување на политики и практики во областите како што се пре-обука на работното место, лиценцирање, и професионален развој и нивното влијание врз резултатите од образованието на децата од имигрантските семејства; и
 2. Да се ​​обезбеди истражување и програма координација поддршка на други проекти NCIIP поврзани со образованието, вклучувајќи теми во САД раното детство, основно и средно образование, како и прашања во врска со признавањето на странски образование и вештина ингеренциите и транснационални усогласување на образованието и вештина ингеренциите.

Потребно:

 • Магистратура со 5 или повеќе години работно искуство или стручно образование со 3 или повеќе години работно искуство
 • Демонстрира знаење на политиката и праксата прашања образование релевантни за успехот на децата од имигрантските семејства, особено децата кои се втор јазик ученици
 • Докажано истражување, организација и управување со проекти вештини
 • Способност да се уреди и да пишува луцидно
 • Способноста да работи независно, приоритет, и да се справи со повеќе задачи и проекти
 • Покажа професионализам и пресудата
 • Одлично и зрели тим плеер / градител
 • Удобност со јавно говорење

Преферирана:

 • Познавање на политиката и праксата прашања образование во европски држави и / или на наставникот-квалитетни политики и практики, особено
 • Пред аналитички политика работа и / или квантитативно истражување во релевантните невладини организации, право, и / или владини сектори,
 • Искуство во управување со програмата, вклучувајќи контрола на персоналот и управување со буџетот
 • Релевантни публикации рекорд
 • Флуентност на шпански и / или со други јазици во прилог на англиски јазик

Обврски и одговорности

 • Учествуваат во проектирање и управување на истражувачки напори во врска со образованието на децата од имигрантските семејства и акредитивен признавање прашања кои се соочуваат странските образовани возрасни
 • Истражување и да пишува позадина документи, меморандуми, извештаи, статии, итн работи во соработка со други во-куќа на персоналот и аналитичари надвор MPI
 • Спроведување на квалитативниот и / или квантитативниот анализи за повеќе публика, вклучувајќи ги креаторите на политиката, владина агенција менаџери, учесници заедница, и други
 • Да стапите во интеракција со надворешни научници, политичари, како и други заинтересирани страни да ги координира програмата настани и активности
 • Обезбеди навременост и точност во завршување на проектните активности
 • Работи заеднички со други вработени NCIIP да се обезбеди финансирање за проекти, вклучувајќи пишување предлози и да му дадат извештаи

Да се ​​аплицира

Заинтересираните кандидати треба да испратат мотивационо писмо, резиме, кратко пишување примерок, и плата историјата да hr@migrationpolicy.org. Ве молиме референца "меѓународно образование ПА / компјутер - NCIIP" во насловот и вклучуваат линија ни кажува како сте слушнале за оваа позиција.

Хард копии може да бидат испратени до:

Човечки ресурси
Миграција Институтот политика
1400 16TH ST NW Ste 300
Вашингтон 20036

Поради големиот број на пријавени, само оние кои се сметаат за позиција ќе бидат контактирани. Не телефонски повици, ве молам.

На Институтот за миграциска политика е еднаква можност работодавачот и не дискриминираат врз основа на раса, пол, етничка припадност, сексуална или половата насоченост, религија или физичката способност.

Посетата на американскиот имиграциски интеграција Мрежа MPI во период: http://immigrant-integration.ning.com/?xg_source=msg_mes_network

Д-р Анастасија Ман | Раководители

3 Ноември 2011 - нема коментари. Напишано од во штабот .

Dr. Anastasia Mann

Ман е асистент за истражување професор и директор на програмата за имиграција и демократија во Иглтон институт за политика на Рутгерс University.She заработи докторира од Нортвестерн Универзитетот во 20 век во американската историја, со фокус на политиката на социјална помош. Пред да дојдат во Иглтон, Ман одржа позиција на политички аналитичар во Њу Џерси политика перспектива, Њу Џерси Филијалата на DC-базирани центар за буџет и политички приоритети каде што работел многу за обезбедување на пристап до високото образование. Нејзиниот извештај 2009 Градина држава соништа изградено случај за придонес во државата школувањето да недокументирани имигрант студенти во Њу Џерси.

Во Програмата за имиграција и демократија, Ман насочува Рутгерс имиграциски инфраструктура на сајтот (RIIM), на националната анкета на организации во заедницата, иницијатива поддржана од академската извонредност награда од Рутгерс, Фондот за Њу Џерси, а Карнеги корпорацијата од Нова Јорк. Во 2011 година, во соработка со своите колеги во три кампуси и на Универзитетот во Њујорк, Ман Предводени државјанство Рутгерс, проект кој за прием на ресурси на државата предводник на универзитет да им понуди на молба за државјанство помош на Рутгерс заедница и општата јавност.

Ман го презентираше истражувањето на лидерство Њу Џерси, Обединетите Пат, Универзитетот Принстон, Универзитетот Рутгерс, на Американскиот еврејски комитет, политичка мрежа Њу Џерси имиграција, Здружението на доживотно да учат, на ИВКА, Њу Џерси државата законодавната и Национална конференција за Интегрирањето на имигрантите. Именуван за прв пат во историјата на Њу Џерси Комисијата за Нова Американците во 2010 година, Ман претседава со хумани служби комисија во Принстон.

Преведувач